jane says that she can use addition to show that the graph of 2x-3y=1 and

jane says that she can use addition to show that the graph of 2x-3y=1 and 2x+3y=2 are intersecting lines.In two or more complete sentences, describe the process of using addition to show that the lines are intersecting

2 months ago

Solution 1

Guest Guest #5992
2 months ago
   2x-3y=1
+2x+3y=2

4x=3        substitute 3/4 for x in the first equation..you get y=2/9.
x=3/4


Solution 2

Guest Guest #5993
2 months ago

Answer:

Step-by-step explanation:

Two lines in a plane can intersect, overlap, or be parallel. When two lines intersect they have a common point which lies on both lines. when graphed represent straight lines. Adding the two equations uses the Elimination method to solve for x and y. The x and y value obtained is the common point lying on both lines.

📚 Related Questions

Question
Brainliest FOR WHO HELP ME a spherical mini donut hole has a diameter of 6 centimeters. A large spherical donut hole has a diameter of 9 centimeters. Approximately how much greater is the volume of a large donut hole than the volume of a mini donut hole? 86 cm³ 113 cm³ 226 cm³ 268 cm³
Solution 1
4/3 *3.14*4.5^3-Donut Hole
4/3 *3.14*3^3-Mini Donut

Then Subtract the greater answer from the smaller one. 
Solution 2
The answer is 113 if my math is correct 
Question
Which is deeper? 1.4 m or 4 ft
Solution 1
1feet 0,3048cm
so 4 ft=1,2192
but 1,4 deeper than 4ft
Solution 2
1.4 meters would be deeper

Question
What is the value of x in the equation 1.5(x + 4) – 3 = 4.5(x – 2)?
Solution 1
Hello!

Step 1: Simplify both sides of the equation.
1.5(x+4)
−3
=4.5(x−2)


(1.5)
(x)
+(1.5)(4)
+
−3
=(4.5)(x)+(4.5)(−2)
(Distribute)

1.5x
+6
+
−3
=4.5x+−9


(1.5x)
+(6+−3)
=4.5x−9
(Combine Like Terms)

1.5x
+3
=4.5x−9

Step 2: Subtract 4.5x from both sides.

1.5x
+3
4.5x
=4.5x−94.5x


3x
+3
=−9


Step 3: Subtract 3 from both sides.

3x
+3
−3
=−9−3


3x
=−12


Step 4: Divide both sides by -3.

3x
−3
=−12−3


x=4

Hope this helps! Cheerio, and have a lovely day!
Solution 2

The required value of x in the equation is 3.43.

Given that,

Equation is, 1.5(x + 4) – 3 = 4.5(x – 2)

We need to find,

The value of x in the equation.

According to the question,

Equation = 1.5(x + 4) – 3 = 4.5(x – 2)

Simplify the equation, to determine the value of x

= 1.5(x + 4) - 3 = 4.5( x - 2)\\= 1.5x + 6 - 3 = 4.5x - 9\\= 1.5x + 3 = 4.5x - 9\\= 1.5x - 4.5x = -9 - 3\\= -3.5x = -12\\= x = \frac{12}{3.5} \\= x = 3.42

The value to x is 3.42.

Hence, The required value of x in the equation is 3.43.

For more information about Linear equation click the link given below.

brainly.com/question/11835006

Question
What fraction makes the equation true? 2/3 x blank = 8/12
Solution 1
So, find x to complete  \frac{2}{3} x =  \frac{8}{12}
But, since 8/12 is already equal to 2/3, this means:

x=1
Solution 2
Its 1!! Hope This Helps
Question
20 ounces of cereal for 4.40 or 16 ounces of the same brand for 3.68 which is the better buy
Solution 1

The better buy is 16 ounces of the same brand for 3.68.

Given that

20 ounces of cereal for 4.40 or 16 ounces of the same brand for 3.68.

We have to determine

Which is the better buy?

According to the question

The amount of cereal for 20 ounces is 4.40.

Then

The cost per cereal is,

\rm The \ cost\ of \ per \ cereal= \dfrac{The \ total \ number \ of \ cereal}{The \ amount \ of \ cereal }\\\\ The \ cost\ of \ per \ cereal=\dfrac{20}{4.40}\\\\ The \ cost\ of \ per \ cereal= 4.54

The cost per cereal is 4.45.

And the amount of cereal for 16 ounces is 3.68.

Then

The cost per cereal is,

\rm The \ cost\ of \ per \ cereal= \dfrac{The \ total \ number \ of \ cereal}{The \ amount \ of \ cereal }\\\\ The \ cost\ of \ per \ cereal=\dfrac{16}{3.68}\\\\ The \ cost\ of \ per \ cereal= 4.34

The cost per cereal is 4.34.

Hence, the better buy is 16 ounces of the same brand for 3.68.

To know more about Equation click the link given below.

brainly.com/question/11475981

Solution 2
20 ounces of cereal for 4.40 would be the better buy because it costs 0.22/ounce. Were as with the 16 ounces for 3.68 would cost 0.23/ounce.
Question
If you buy 3 sandwiches for 4.95 or 4 sandwiches for 6.72 which is the better buy
Solution 1
$4.95 for 3 sandwiches is $1.65 for each sandwich.

4.95/3=1.65

$6.72 for 4 sandwiches is $1.68 for each sandwich.

6.72/4=1.68

Obviously, go for the three sandwiches!
Question
george wants to use 20% of his land for planting trees. how many acres ,to the nearest tenth,does he want to use to plant his trees if he has 98 acres of land
Solution 1
He wants to use 20 acres of land
Question
BRAINLIEST FOR WHO EVER GET THIS RIGHT triangle has a leg of 6 yards and a hypotenuse of 8 yards. What is the length of the other leg? Enter your answer, as a decimal rounded to the nearest tenth, in the box. yd
Solution 1
Using the Pythagorean theorem a^2 + b^2 = c^2
 where a and b are the legs and c is the hypotenuse
 so a = 6 and c = 8

lets solve for b

6^2 + b^2 = 8^2

36 + b^2 = 64

b^2 = 64 - 36
b^2 = 28

b = sqrt(28)
b = 5.29
b = 5.3 yards



Solution 2

Answer:

It's 5.3 yd, hope this helps

Step-by-step explanation:

Question
Six less than four times a number is 26. What is the number?
Solution 1
Hello there!

The number would be - 8

lets do the work:

(8 x 4) - 6 =  26

Therefore your answer is 8.

Hope this helps!

~DL










Solution 2
Okay, lets see here. So since we know that 26 is six less than the actual answer, we'll add 6 to 26 which gives us 32. Then we'll do 32 divided by 4, which is 8.
Question
Name the algebraic property that is being shown in the example: 4(x+3) = 4x + 12
Solution 1
The property you use to get from 4(x + 3) to 4x + 12 is the distributive property.